piatok , 26 február 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Šéf ruskej diplomacie opätovne odpovedal na najdôležitejšie otázky medzinárodnej agendy O OBVINENIACH NA ADRESU RUSKA

 

„Naši západní kolegovia sa chvália tým, že vybudovali vo svojich krajinách právny štát, že nadriadenosť zákona a poriadok založený na pravidlách je to, čo vytvoril historický Západ a to, čo všetci ostatní sú povinní si osvojovať a opakovať, vrátane súdneho systému. Existuje anglické a rímske právo, ale v jednom aj druhom prípade, aby niekto začal dokazovať svoju nevinu, musí si vypočuť konkrétne obvinenia. Proti nám také obvinenia nikto nevzniesol. Nás nepodložene presviedčajú, že Rusko „highly likely“ vykonalo niečo protiprávne v Salisbury, potom v Amesbury, potom ešte v Katalánsku sme údajne zasahovali do všetkých otázok. Obviňujú nás aj v tom, že sme zohrali žalostnú rolu v brexite a z mnohých iných hriechov. Ale nebolo vznesené ani jedno konkrétne obvinenie“.

„Ešte jedna nesmierne konkrétna otázka, ktorú už dávno kladieme a ktorú je už hanba ignorovať – kde sú Julija a Sergej Skripaľovci? Ak všetko, z čoho nás obvinili, je mŕtva mačka, škrečok a úbohá žena bez trvalého pobytu a fľaštička s voňavkou, toto všetko pripomína akúsi grotesku. Nechcem bagatelizovať vážnosť prípadov s použitím chemických látok, ale ak niekto chce na tom špekulovať a hrať divadlo pre zábavu publika s cieľom zomknúť európske spoločenstvo proti Ruskej federácii, potom je to hanba“.

O VYŠETROVANIACH PORTÁLU BELLINGCAT

„Bellingcat je úzko spojený so spravodajskými službami, cez neho púšťajú do sveta informácie, ktoré musia nejakým spôsobom ovplyvniť verejnú mienku. Koľko nám hovorili, že Biele prilby sú stúpencami pravdy, bojovníci za ľudské práva, humanitárni pracovníci, ktorí na tých najťažších miestach zachraňujú ľudí. Na povrch sa dostáva stále viac faktov, ktoré hovoria o tom, že sú priamo napojení na ISIL, Džabat an-Nusra (organizácie zakázané v RF – pozn. Red.), že to nie sú žiadni filantropi pracujúci na základe „volania srdca“ , ale za peniaze. Ale keď ide o nejaké nainscenované zábery: pokiaľ sa títo ľudia nedostavia so svojimi filmovými kamerami, nikto nedovolí miestnemu obyvateľstvu odísť. Takých faktov, ktorým sa dostáva stále väčšej publicity, je veľa.“

O VZŤAHOCH RUSKA A ZÁPADU

„Diplomatické vzťahy to nie sú všetky vzťahy. Sú ešte aj iné vzťahy – kultúrne, ktoré sa nikam nestratili a ktoré ako aj predtým priťahujú obrovský záujem Rusov, Angličanov, Američanov, krajín Európskej únie. Existujú hospodárske vzťahy, ktoré tiež, medzi iným, značne znepokojujú našich občanov, existujúce podnikateľské kruhy, a ktoré sú tiež predmetom pokračujúcich kontaktov“.

O MOŽNEJ NÁVŠTEVE BAŠARA ASADA NA KRYM

„Prezident Sýrie je náš partner. S našimi sýrskymi kolegami pravidelne organizujeme vzájomné návštevy na úrovni prezidenta , ministrov zahraničných vecí, obchodu, hospodárstva. Celkom nedávno, na základe pozvania Prezidenta Asada, navštívil Damask hlava Republiky Krym Aksjonov. On odovzdal, ako náleží v normálnej diplomatickej praxi, pozvanie ruského vedenia na návštevu Ruskej federácie, vrátane Krymu. A to je vlastne všetko“.

O EKONOMICKÝCH VZŤAHOCH SÝRIE A KRYMU

Toto (hospodárska spolupráca – pozn. Red.) závisí od toho, do akej miery má tento región a príslušný región v Sýrii, či už to bude Damask, Latakia, nejaká iná časť, záujem o konkrétne projekty. Bolo to prvé stretnutie vedúceho predstaviteľa Krymu s predstaviteľmi sýrskeho vedenia. Po zoznámení budú určite schopní konkrétnejšie diskutovať o možných, vzájomne výhodných projektoch“.

O SITUÁCII NA KRYME

„Navštívte Krym. Hovoria nám, že sa tam porušujú ľudské práva. Ale všetci tí, ktorí sú týmto znepokojení, mali mnohokrát možnosť presvedčiť sa o tom, ako to tam v skutočnosti vyzerá. Tí istí, ktorí chcú z toho vytvoriť spolitizovaný príbeh, trvajú na tom, že pôjdu na Krym, ale len cez územie Ukrajiny. To je vylúčené, lebo Krym je v súlade s prejavom vôle krymského národa na referende v marci 2014, súčasťou Ruskej federácie. No z nejakého dôvodu nie všetci západní novinári chcú len prísť a len tak pre seba sa popozerať. Ak by ich zaujímali fakty, ako žijú obyvatelia Krymu, majú na to všetky možnosti“.

O SITUÁCII NA DONBASE

„Bez ohľadu na minské dohody, všetky pokusy „normandského formátu“, kontaktnej skupiny splniť to, na čom sa dohodli, pokračujú provokácie. Sláva bohu, nie sú to také rozsiahle vojenské akcie, ako boli v roku 2014 a začiatkom roku 2015, ale prestrelky sú pravidelné, bez ohľadu na z času na čas vyhlasované prímeria: „školské“, „obilné“, „vianočné“.

„Hovoril som o novinárke, profesionalizme. Na strane opolčenia pracujú ruské médiá v režime non-stop, 7/24. Ukazujú škody, reálny výsledok akcií, ktoré podnikajú ozbrojené sily Ukrajiny. Ak naši západní partneri hovoria, že všetkému je na vine Rusko a separatisti, a ako náhle Rusko zachce, minské dohody budú okamžite splnené a Ukrajina ich vraj už takmer splnila (a práve toto hovoria niektorí európski kolegovia), potom nie je pravdepodobne v konečnom dôsledku žiaden problém poslať BBC, CNN, Euronews na stranu, ktorú kontrolujú ozbrojené sily Ukrajiny a ukázať, ako tam žijú ľudia, aké sú tam škody v civilnom sektore, a či tam naozaj sú“.

O RADE EURÓPY

„Rada Európy je v hlbokej kríze preto, lebo Rusko bolo zbavené hlasovacích práv. Varovali sme všetkých, že na určitej etape budeme nútení zmraziť naše príspevky. Urobili sme tak v lete 2017, pri tom sme jasne vyhlásili, že hneď ako budú naše práva, práva našich zástupcov v Parlamentnom zasadnutí Rady Európy úplne a bezvýhradne obnovené, okamžite uhradíme všetky príslušné dlhy“.

Obraciam pozornosť na to, že odvtedy ako zbavili našich zástupcov hlasovacích práv, Parlamentné zasadnutie už zvolilo, podľa mňa, 24 sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva a ich je tam všetkých 47. Teda už väčšina sudcov Európskeho súdu sú sudcovia, ktorých zvolili bez hlasov ruských zástupcov“.

O ZMIZNUTÍ SAUDSKOARABSKÉHO NOVINÁRA V ISTANBULE

„Podporujem znejúce výzvy na to, aby sa vyšetrovanie uskutočnilo čo najskôr. Vítame dohodu medzi Tureckom a Saudskoarabským kráľovstvom o krokoch umožňujúcich vykonať takéto vyšetrovanie. Počítam s tým, že výsledky budú oznámené svetovému spoločenstvu.

MEDZITÝM

V prípade Skripaľovcov sa môže objaviť ešte jeden salisburský travič

Ako informujú noviny The Telegraph, londýnska polícia hľadá tretieho podozrivého z pokusu otráviť britského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Odvolávajúc sa na svoje zdroje vydanie predpokladá, že istý 45-ročný Sergej Fedotov kontroloval spravodajskú operáciu Petrova-Miškina a Čepigu-Boširova v Salisbury. Údajne v deň otravy sa tretí príslušník GRU vydal k domu Skripaľovcov, aby sa presvedčil, že je prázdny. Až po tom, predpokladajú novinári, jeho kolegovia natreli otravnú látku na rukoväť dverí.

Zdroj: https://slovakia.mid.ru/web/svk/-/sef-ruskej-diplomacie-opatovne-odpovedal-na-najdolezitejsie-otazky-medzinarodnej-agendy?inheritRedirect=true&redirect=%2Fweb%2Fsvk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *