piatok , 22 január 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Rokovanie Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku.

Dňa 17. marca 2018 som sa zúčastnil rokovania Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Akcie sa zúčastnilo asi 60 členov a hostí, na čele s veľvyslankyňou Kubánskej republiky v Slovenskej republike, ktorú predstavuje jej excelencia Yamila Sonia Pita Montes a tiež konzul veľvyslanectva.

Zaujalo ma vystúpenie nového predsedu Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku ( ďalej SPKNS ) Ing. Vladimíra Neumanna, ktorý zhodnotil prácu organizácie za posledné obdobie. Je to obdobie stabilizácie SPKNS a naštartovania do aktivít v budúcnosti. Nový výkonný výbor a zapálený, organizačne zdatný, fundovaný a komunikatívny predseda, sú zárukou úspešného napredovania spoločnosti. Ing. Neumann predstavil aj novú knihu Fidela Castra v slovenčine, v ktorej nájde čitateľ perfektný prehľad od kubánskej revolúcie až po súčasnosť. Dôležitou súčasťou vystúpenia predsedu bolo prezentovanie zámerov SPKNS do budúcnosti.

Potom vystúpila pani veľvyslankyňa, ktorá zdôraznila, že spolupráca s našou spoločnosťou je prioritou veľvyslanectva. Vo svete je asi 170 takýchto spoločností, čo je dobre, pretože Kuba potrebuje solidaritu. Vo svojom príhovore pani veľvyslankyňa poukázala na problémy, ktoré vyrába nová americká administratíva vo vzájomných vzťahoch – napríklad obmedzili na minimum počty pracovníkov veľvyslanectva pod vymyslenou zámienkou. Ďalej informovala uskutočnených voľbách na Kube i o tom, že súčasný prezident Raul Castro už nebude kandidovať v prezidentských voľbách, lebo podľa ústavy môže vykonávať túto funkciu len dve obdobia. Kuba buduje socializmus a čo je pozitívne, majú mnoho mladých revolucionárov. Pani veľvyslankyňa zdôraznila potrebu pravidelnej činnosti spoločnosti a požiadala o prejavy morálnej podpory Kube zo strany spoločnosti.

V živej diskusii sa účastníci zaujímali o situácii na Kube v rôznych oblastiach politického, spoločenského i hospodárskeho života. Ja som v diskusii vystúpil z pozície člena spoločnosti, kde som predsedovi sľúbil založiť funkčný a aktívny klub v Detve pre celý región. Z pozície predsedu Klubu komunistov Slovenska – občianske združenie som vyslovil plnú podporu nášho klubu Kubánskej republike a ubezpečil som pani veľvyslankyňu, že našich členov môže považovať za úprimných a oddaných priateľov. Pozval som pani veľvyslankyňu na oslavy 74. výročia Partizánskej prehliadky v Detve, ktoré bolo s vďakou prijaté. Na záver som odovzdal pani veľvyslankyni a konzulovi okrem pozdravov aj tričká nášho klubu, niekoľko tričiek sme dali organizátorom do tomboly a bol o ne veľký záujem.

Táto akcia sa odohrávala vo veľmi srdečnom, priateľskom a súdružskom duchu a pevne verím, že naštartovala budúcu aktívnu činnosť spoločnosti.

v Detve, 19.3.2018

Bc. Július Feješ, predseda KKS – oz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *