piatok , 22 január 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Po skončení prezidentských volieb na území Ruskej federácie Vladimír Putin odpovedal na otázky ruských a zahraničných žurnalistov.

Po skončení prezidentských volieb na území Ruskej federácie Vladimír Putin odpovedal na otázky ruských a zahraničných žurnalistov.

V. Putin: Dobrý večer!

Otázka: Dobrý večer! Povedzte, aké pocity dnes u vás prevládajú? Akú máte náladu, aké plány na zajtra?

V. Putin: Cítim najmä vďačnosť voličom za ich voľbu, za dôveru, ktorú mi prejavili. Za ocenenie práce, ktorá bola vykonaná v posledných rokoch, a za dôveru, ktorú presvedčivo prejavili, za to, že veria a spoliehajú sa, že budeme pracovať, celý môj veľký mnohopočetný tím a s ním aj ja, váš oddaný služobník, rovnako intenzívne, ale ešte účinnejšie ako doteraz. Máme všetky šance na to, aby sme dosiahli konkrétne výrazné úspechy.

Otázka: Pozorne sledujeme priebeh volieb v Rusku. V čase, keď práve vrcholila predvolebná kampaň, došlo k udalosti so Skripaľom. Ako vidíte budúcnosť vzťahov medzi Ruskom a Európou: je Európa perspektívny partner alebo možný hlavný oponent?

V. Putin: Čo sa týka tragédie, ktorú ste spomenuli, dozvedel som sa o nej z médií. Prvé, čo mi napadá, je, že ak by to bola bojová otravná látka, tak tí ľudia by na mieste zomreli. To je očividný fakt, to si jednoducho treba uvedomiť. To po prvé.

Po druhé, Rusko jednoducho také látky nevlastní. Všetky naše chemické zbrane sme zlikvidovali pod dozorom medzinárodných pozorovateľov, a pritom sme to urobili ako prví na rozdiel od niektorých našich partnerov, ktorí síce sľúbili, že to urobia, ale svoje záväzky doteraz bohužiaľ nesplnili.

Z tohto dôvodu sme ochotní spolupracovať, ako sme sa vyjadrili hneď, sne ochotní zúčastniť sa na potrebnom vyšetrovaní, ale na tom musí mať v prvom rade záujem aj opačná strana. Doteraz takýto záujem nepozorujeme, ale možnosť spolupráce zatiaľ nezavrhujeme.

Čo sa týka celkove okolností, myslím, že každý normálne rozmýšľajúci človek pochopí, že je to totálna hlúposť, absurdita, nezmysel: aby si niekto v Rusku dovolil stvárať podobné veci tesne pred prezidentskými voľbami a majstrovstvami sveta vo futbale, to je jednoducho nemysliteľné. Napriek tomu, bez ohľadu na všetky nejasnosti, sme ochotní spolupracovať, ochotní diskutovať o akýchkoľvek otázkach a prekonávať akékoľvek ťažkosti.

Otázka: Účasť na voľbách v rámci krajiny bola vysoká, ale žiaľ u našich susedov na Ukrajine došlo k obmedzeniu volebného práva ruských štátnych občanov. Ak to hodnotíte? A aké môžu byť odvetné opatrenia zo strany Ruska?

V. Putin: Je to nehoráznosť. Ide o porušenie všetkých všeobecne uznávaných medzinárodných zásad. Ale Rusko nebude podnikať nijaké odvetné opatrenia. Ukrajina a ukrajinský národ je naším bratským národom. Stále to opakujem. Preto nebudeme odpovedať nijakými obmedzeniami, naopak, urobíme všetko pre to, aby sa Ukrajinci cítili v Rusku ako doma.

Otázka: Vladimír Vladimírovič, včera ste poslali blahoprianie prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Vyjadrili ste presvedčenie, že bilaterálne vzťahy dostanú nový obsah. Aký bude ten nový obsah?

V. Putin: Prezident Si Ťin-pching sebe a Číne kladie veľkolepé úlohy, ktorých cieľom je  rozvoj krajiny. Čínskemu vedeniu a čínskemu ľudu želáme veľa úspechov pri plnení týchto úloh. Niektoré veci majú nesmierne veľký dosah, patrí k nim napríklad aj projekt prezidenta Si Ťin-pchinga označovaný ako Hodvábna cesta, ako aj ekonomická zložka tohto projektu.

Viete, nebudem teraz hovoriť o konkrétnych smeroch našej spolupráce, ale nazdávame sa, že tieto záležitosti sú úplne porovnateľné s našimi plánmi na vybudovanie Eurázijskej hospodárskej únie, vybudovanie eurázijského partnerstva v širokom zmysle slova. Naše záujmy sú totožné. Čaká nás v tomto smere veľa konkrétnej spoločnej práce a my sa do nej pustíme.

Čína je naším strategickým partnerom. Úroveň vzťahov medzi Ruskom a Čínou je mimoriadne vysoká. Veľmi si to ceníme. Gratulujeme prezidentovi Si Ťin-pchingovi pri príležitosti jeho opätovného zvolenia za prezidenta Čínskej ľudovej republiky a vyjadrujeme presvedčenie, že pod jeho vedením Čína a z našej strany Rusko budú bezpochyby podnikať všetko, aby rusko-čínska spolupráca prekvitala.

Otázka: Kedy môžeme čakať zmeny vo vláde? Pred inauguráciou alebo až po nej?

V. Putin: V zásade by mal všetky zmeny vo vláde robiť prezident po tom, ako zasadne do kresla na nové funkčné obdobie. Z tohto dôvodu budem zatiaľ rozmýšľať, čo a ako treba urobiť. Myslím, že hlavné zmeny, všetky zmeny budú až po inaugurácii.

Otázka: Chcel by som upresniť kolegovu otázku: máte už jasno v osobe nového predsedu vlády? Môže to byť opäť Dmitrij Medvedev?

A druhá otázka: máte v úmysle počas nového funkčného obdobia ako prezident uskutočniť nejakú reformu ústavy, ktorá by mohla byť spojená s prerozdelením kompetencií medzi zložkami moci?

V. Putin: Zatiaľ nemám v pláne robiť nijaké reformy ústavy.

Čo sa týka predsedu vlády a celkove vlády, už som povedal, že pravdaže o tom rozmýšľam, konkrétnejšie začínam rozmýšľať od dnešného dňa, lebo bolo treba počkať až na výsledok volieb. Všetky zmeny budú zverejnené po inaugurácii.

Otázka: Čo si myslíte o návrate Monroeovej doktríny v politike USA voči Latinskej Amerike?

V. Putin: Poznáme celú prehistóriu vzťahov medzi Spojenými štátmi a Latinskou Amerikou. Sú to zložité vzťahy založené hlavne na uplatňovaní vplyvu a určitom nátlaku politického a ekonomického rázu. Ale chcem veriť, že dnešné vedenie má možnosti (a že tieto možnosti aj využije) na to, aby sa vzťahy v 21. storočí budovali na základe rovnosti a rešpektovania vzájomných záujmov. Máme záujem na tom, aby sa vzťahy medzi štátmi na ktoromkoľvek kontinente, na všetkých kontinentoch vyvíjali pozitívne, a na tom aby spočívala medzinárodná agenda.

Otázka: Chcel by som sa pre istotu spýtať. Pripúšťate možnosť, že sa vrátite na post prezidenta v roku 2030 za predpokladu, že nezmeníte Ústavu?

V. Putin: Počujte, zdá sa mi, že to, čo hovoríte, je trochu smiešne. Spočítajme si to. Myslíte si, že tu budem sedieť do svojich sto rokov? Nie.

Otázka: Povedzte, máte v pláne sa stretnúť s ostatnými prezidentskými kandidátmi?

V. Putin: Áno, mám.

Replika: Kedy??

V. Putin: Mám to v pláne. Ešte neviem, uvidíme. Kancelária prezidenta sa teraz s nimi spojí, dohodneme sa a potom ich pozvem na stretnutie.

Replika: Všetkých?

V. Putin: Všetkých.

Otázka: Vladimír Vladimírovič, v najbližších šiestich rokoch uvidíme nejakého nového Vladimíra Putina alebo predošlého?

V. Putin: Všetko plynie, všetko sa mení. Ďakujem.

Replika: Aj Vy?

V. Putin: Všetci sa meníme.

http://kks-oz.sk/wp-admin/post-new.php

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *