streda , 27 január 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Pietny akt

4. výročie úmrtia Vasiľa Biľaka

6. februára 2018 sa stretli asi 20 komunisti zo Svidníka, Stropkova, Prešova aj rodáci z Krajnej Bystrej pri pamätníku Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci, aby si pripomenuli 4. výročie úmrtia tohto významného komunistického funkcionára a patriota. Pamätník komunistu bol niekoľkokrát poškodený až zničený, ale pamiatku na tohto verného syna Komunistickej strany Československa sa nepodarilo a nepodarí vymazať z našich pamätí. Nemôžu byť zmazané jeho zásluhy o výstavbu a budovanie rodného kraja a o rozvoj celej Československej socialistickej republiky. Jeho neprajníkom a nenávistníkom môže pena fŕkať od úst, ale jeho zásluhy o zachovanie socializmu musia byť vysoko oceňované. Jeho nepriatelia a všeobecne nepriatelia socializmu mu pripisujú podpis „pozývacieho listu“ ktorý nikto ani poriadne nevidel. V roku 1968 bola medzinárodno-politická situácia taká, ako ju nedávno opísali aj ruské noviny Zvezda, že sovietske vojská, pre potrebu zachovania vojenskej rovnováhy museli vziať pod svoju kontrolu hranicu ČSSR s NSR, odkiaľ hrozil vpád NATO a vnútropolitická a hospodárska situácia v ČSSR a ČSĽA nebola schopná sama túto hranicu ochrániť. Teda, ako vychádza najavo z odtajňovaných dokumentov, strategická situácia nútila Varšavskú zmluvu posilniť smery možného útoku zo stany NATO. To čo sa medzinárodnej a vnútornej reakcii nepodarilo v roku 1968, podarilo sa až v roku 1989 aj zásluhou zradcov a zapredancov vo vlastných radoch vedúcich predstaviteľov socialistického tábora.

Nepodarilo sa im to aj zásluhou V. Biľaka a mnohých ozajstných vlastencov a pevných komunistov. Toto im „dočasní“ víťazi nedokážu „odpustiť“ a snažia sa ich zásluhy o rozvoj ČSSR všemožne vymazať a ich pamiatku pošpiniť. Vedie ich k tomu aj strach, že sa nepodarí celkom zabudnúť na komunistov socialistického obdobia, ale ani obdobia buržoáznej ČSR a fašistického područia a národ pochopí, že sa dá žiť aj bez vykorisťovania, bez naháňania sa za peniazmi v dvoch – troch zamestnaniach a že po 8,5 hodinovej pracovnej zmene bolo dosť voľného času na kultúru, na koníčky, ne záhradky či inak trávenie voľného času. A hlavne zárobok bol taký, že všetko toto veľkej väčšine pracujúcich bolo bežne dostupné. Na rozdiel od dneška, kedy niektorým je dopriate aj niekoľkokrát dovolenkovať v Thajsku, Maledivách či v iných exotických destináciách, že nemajú ani čas na prácu a iným je „dopriate“ pracovať 10 – 12 hodín denne, aby bolo na nájomné, na štúdium pre deti, na ich oblečenie a nakŕmenie.

Vasiľ Biľak bol jedným z tých, ktorí zabezpečovali rozvoj rodnej zeme, neustále zlepšovanie a skvalitňovanie života pracujúcich a upevňovanie medzinárodného postavenia ČSSR vo svete.

Za toto úsilie a úspechy si zaslúži len našu úctu, vďaku a trvalú spomienku.

Ing. Ján Uhrík, KKS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *