štvrtok , 18 október 2018
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Pán riaditeľ ma nepresvedčil

Na napísanie týchto mojich názorov ma viedla reakcia riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva v Bojovníku č. 20. Moje dlhoročné funkcionárske i životné skúsenosti ma vedú k názoru, že niekedy je lepšia žiadna reakcia ako zlá reakcia. Táto reakcia určite nebola šťastne zvolená a nepatrí k „perlám ducha“ pána riaditeľa.

Negatívnych reakcií na úroveň osláv 74. výročia SNP v Banskej Bystrici bolo veľa a nie všetky boli uverejnené v časopise Bojovník. Stačí sa pohybovať medzi ľuďmi a počúvať ich názory – veľká väčšina bola kritická a korešpondovala s názormi kritizovaných odbojárov. Odbojári, ktorí si dovolili kritizovať zameranie a priebeh osláv (a medzi ktorých patrím aj ja), nie sú žiadni hlupáci, nevzdelanci a ľudia, ktorí nevedia o čom hovoria. Pán riaditeľ zmietol všetky kritické (a som presvedčený, že dobre mienené) názory zo stola a to štýlom : ja som riaditeľ Múzea SNP (dokonca generálny) a vyštudovaný historik a preto len ja viem čo je správne a čo nie. Sú však historické fakty a ich súvislosti, ktoré sa nedajú prekrúcať a ani meniť podľa toho, ako si to želajú súčasní mocipáni, ktorí rozhodujú aj o tom, kto bude a kto nebude vo funkcii možno aj riaditeľa Múzea SNP.

Dovoľte mi len niekoľko pripomienok. Pieseň Marty Kubišovej nemala na oslavách SNP čo hľadať, pretože nevidím absolútne súvislosť s SNP a 21. augustom 1968. Je zaujímavé, že dramaturg programu sa usiloval viackrát aj násilne prostredníctvom vydareného moderátora vsunúť do atmosféry osláv august 1968, ale 80. výročie Mníchovskej zrady, ktoré pripadá na 30. októbra 2018 a ktoré určite oveľa viac súvisí s povstaním ponechal bez povšimnutia. Veď by sa to nemuselo páčiť naším súčasným spojencom, pretože to, čo predviedli v Mníchove v roku 1938, na to nemôžu byť hrdí a ani sa s tým nechvália.

A že Američania a západní spojenci povstaniu nijako nepomohli je pravda, ako je pravda, že povstaniu pomohol len Sovietsky zväz. Bombardovanie Dubovej povstaniu poškodilo, to je fakt a došlo k nemu aj napriek tomu, že londýnska exilová vláda listom požiadala spojencov, aby Dubovú ušetrili, pretože bude potrebná jej produkcia pre potreby povstania. Takže Vaše hodnotenie tejto udalosti pán riaditeľ neberiem, je zavádzajúce.

Že dochádza k amerikanizácii osláv SNP je skutočnosť, ktorú vidí každý súdny človek. Je to súčasť snáh o prekrúcanie celej histórie 2. svetovej vojny od jej vzniku až po skončenie. Trápna je tiež obhajoba prezidenta Kisku . Je pravda, že voči predstaviteľom ĽS NS prejavuje nulovú toleranciu. Ale prejavy fašizmu na Ukrajine a v pobaltských štátoch, ktoré majú oveľa horšiu a tragickejšiu podobu a stávajú sa súčasťou oficiálnej politiky týchto štátov mu nevadia. Dokonca je dobrým priateľom prezidenta Porošenka, ktorý sa netají svojím obdivom voči ukrajinským nacionalistom a fašistom a ktorý otvorene prekrúca priebeh a výsledky 2. svetovej vojny.

Na záver sa autor odvoláva na historické okolnosti doby a konštatuje, že USA, Veľká Británia a ZSSR boli spojenci a bez ich vzájomnej kooperácie by porážka fašizmu nebola možná. Pravda je taká, že USA a Veľká Británia otvorili druhý front (6.júna 1944) až vtedy, keď o porážke fašistického Nemecka bolo jednoznačne rozhodnuté a Sovietsky zväz by bol zvíťazil aj sám. To by ale znamenalo, že oslobodí celú západnú Európu a to spojenci nemohli dopustiť. Aj toto sú historické okolnosti a pravdivé, podložené faktami.

Vyslovením týchto mojich (a nielen mojich) názorov na poznámky pána riaditeľa nechcem vyvolávať negatívne reakcie, ani hádky a ani zlú atmosféru medzi antifašistami a odbojármi. Ale mojou povinnosťou ako člena SZPB je brániť historickú pravdu o 2. svetovej vojne a Slovenskom národnom povstaní. Na toto človek nemusí byť historikom, stačí sa držať faktov a neohýbať ich podľa spoločenskej objednávky a doby v ktorej žijeme. Je vysoko pozitívne, že celoštátne oslavy SNP v Banskej Bystrici sa stali dobrou tradíciou, na čom má neodškriepiteľnú zásluhu pán Mičev, treba v tom pokračovať, ale aj počúvať hlasy odbojárov, ktorí aj keď kritizujú, myslia to dobre a chcú, aby tieto oslavy plnili svoje historické poslanie.

v Detve, 8.10.2018

Július Feješ, predseda ZO SZPB Detva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *