sobota , 27 február 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Cesta vďaky

Dobrý deň vážení priatelia!

      Členovia ZO SZPB zo Stropkova a zo Svidníka, aj členovia Klubu Arbat Slovensko-ruskej spoločnosti v Stropkove využili 1. máj na „Cestu vďaky“ a išli sa pokloniť a poďakovať našim osloboditeľom. Využili sme pekné počasie aby sme navštívili cintoríny a pamätníky Červenej armády ny Východnom Slovensku a aby sme aspoň položením kytice a zapálením sviečky uctili ich pamiatku. Oni za našu slobodu obetovali to najcennejšie, svoje životy a náš národ im musí byť vďačný nielen za vybojovanie slobody, ale aj za našu existenciu. našu cestu sme začali na Pamätníku  Sovietskej armády vo Svidníku, kde je pochovaných vyše 9.000 červenoarmejcov sme položili kyticu kvetov a zapálili  sviečky. Pri soche veliteľa 1. čs. armádneho zboru v ZSSR sme položili kytičku karafiátov. Naša cesta ďalej pokračovala na cintoríne na Dukle. Tu spia svoj večný sen československí vojaci, ktorí padli v Karpatsko-duklanskej operácii na pomoc SNP, ktorou sa začalo priame oslobodzovanie Československa (Slovenska). Odtiaľ sme sa presunuli do prvej oslobodenej obce, Kalinova, ktorý dňa 21. septembra 1944 oslobodili vojaci 1. Gardovej armády generála Grečka. Pokračovali sme ďalej do Humenného, kde nás zastihol prudký dážď, a tak sme bez fotografovania položili kytičku karafiátov pri pamätníku osloboditeľov na námestí. Cestou do Michaloviec sa počasie umúdrilo a znovu vykuklo slnko. Akoby vedelo, že ideme na Ústredný vojenský cintorín Červenej armády a že mnohí tam budeme prvý raz. Preto sme si ho chceli dôkladne obzrieť, aby sme naň trafili aj inokedy a hlavne častejšie. Veľmi sme ocenili ocenili čin vnuka padlého poručíka Kuchtarova, ktorý nielen opravil dedov hrob, ale aj prispel na rekonštrukciu a zveľadenie cintorína. Buď mu veľká vďaka! Naša púť pokračovala do Trebišova, kde nás upútal neveľký, ale udržiavaný a „milý“, ak tak možno povedať o cintoríne, pamätník osloboditeľom mesta Trebišov. Našu cestu sme ukončili na pamätníku v Dargovskom priesmyku, kde sa odohrávali  tvrdé a neľútostne boje a mnoho červenoarmejcov tu položilo svoj život za našu slobodu. Na všetkých pamätníkoch sme položili kytice, ktoré vyrobili naše členky bez nároku na odmenu, len z vďaky za našu slobodu. Na všetkých pamätníkoch bolo vidno vzťah Slovákov k svojim osloboditeľom – Červenej armáde. Nikde nechýbali kvety, a všade nás, aj keď sme to nežiadali, sprevádzali funkcionári SZPB a v družných rozhovoroch sme sa dozvedeli nielen o histórii pamätníkov ale aj detaily z oslobodzovania jednotlivých miest. Naše poďakovanie preto patrí aj funkcionárom SZPB zo Svidníka, Medzilaboriec, Michaloviec, Trebišova a Dargova. Veríme, že sa podarí aj opraviť pamätník na Dargove a že pri našej najbližšej návšteve už budeme smelo kráčať po opravených schodoch. Aj keď nás cestou domov od Dargova prenasledoval dážď, bol to veľmi pekný deň.

      Drahí osloboditelia, ďakujeme Vám za našu slobodu, vzdávame úctu Vašej obeti za nás! Naše kytice a sviečky sú len malým poďakovaním. V srdci si však nesieme úctu a vďaku Rusom, Bielorusom, Ukrajincom a príslušníkom ostatných národov ZSSR, tiež Rumunom a neposlednom rade Slovákom a Čechom, ktorí sa tiež zapojili do boja proti fašizmu a za  naše oslobodenie a ktorých 75. výročie víťazstva si v týchto dňoch pripomíname.     ( Ing. Ján Uhrík)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *