utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Oslavy SNP v Banskej Bystrici

Ako sa už stalo tradíciou (čo je dobre), aj v tomto roku sa 29. augusta konali v Banskej Bystrici celoštátne oslavy 74. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy však upadajú do stereotypu, slúžia hlavne na prezentáciu našich najvyšších ústavných činiteľov a ich veľkej suity. Neviem, kto je hlavným scenáristom a režisérom osláv ale už niekoľko rokov sa tu prejavuje zrejmá snaha potlačiť na minimum úlohu Sovietskeho zväzu a Červenej armády pri organizovaní, priebehu a výraznej pomoci Slovenskému národnému povstaniu. O tom, že rozhodujúcu úlohu pri príprave SNP zohrala Komunistická strana Slovenska a jej V. ilegálny výbor – smelo môžeme povedať, že bez KSS by povstanie nebolo , sa na oficiálnych oslavách nepovie ani slovo. Demokracia a objektivita ako sa patrí. Nebudem prekvapený, keď o niekoľko rokov sa verejnosť dozvie, že rozhodujúcu úlohu v SNP zohrali USA a spojenci. Veď aj oficiálny program sa pomaly ale isto amerikanizuje.

Bežných účastníkov nemilo prekvapí už samotný príchod do areálu, kde každého účastníka ošacujú ako možného kriminálnika, alebo teroristu. Vrcholom je odobratie žrdí zo zástav, v ktorých vidia policajné zložky možnú zbraň : viď trapas s Čapajevovskou zástavou, ktorú doniesli odbojári až z východu Slovenska a museli ju niesť ako handru. Normálneho účastníka prekvapí veľký počet generálov a plukovníkov na podujatí – armáda skoro žiadna , ale generalita obrovská a povyšujeme stále, aj z rotného vieme urobiť po 70. tich rokoch generála. Keď si bežný človek s priemerným starobným dôchodkom okolo 400 euro predstaví ich výsluhové dôchodky, tak ním musí lomcovať zlosť nad touto nespravodlivosťou.

Samotná oficiálna časť sa vyznačuje snahou najvyšších ústavných činiteľov predviesť sa . Neviem prečo musia rečniť všetci – stačí sa dohodnúť kto vystúpi a každý rok sa môžu striedať. Neviem si predstaviť, ako by vyzerali oslavy SNP v mestách a obciach, kde by sa dve hodiny predvádzali miestni funkcionári – o desať minút by tam nebolo nikoho. Pri krásnom slnečnom a horúcom počasí je to aj hazard so zdravím, prevažne starších účastníkov, ktorým svieti intenzívne slnko na hlavy celé hodiny. Mladí ľudia a deti sa o SNP veľa nedozvedia, pretože oficiálni rečníci sa oháňajú frázami o slobode a demokracii a varujú celkom správne pred nebezpečenstvom fašistických myšlienok u nás, ale nepovedia, že keď sa v OSN schvaľovala deklarácia odsudzujúca fašizmus, tak naši zástupcovia sa poslušne zdržali hlasovania. Farizejstvo najvyššieho rangu.

Každého slušného človeka, či už účastníka, alebo televízneho diváka musela rozčúliť postava moderátora osláv. Primitívny antikomunista a pravičiar Strižinec tam pasoval ako päsť na oko. To už vláda, príslušné ministerstvá, prípadne Múzeum SNP, nemajú schopného človeka, ktorý by to bez problémov a presvedčivo zvládol? Evidentná snaha za každú cenu dostať na tieto oslavy 50. výročie roku 1968 bola maximálne trápna a vôbec sa tam nehodila. Absolútne nevhodné bolo zaradenie piesne „Modlitba pre Martu“ do hlavnej časti programu. Čo už má toto spoločné s oslavami SNP sa vôbec nedá pochopiť, tak ako sa nedá pochopiť vystúpenie, či modlitba p. Klátika, najvyššieho predstaviteľa evanjelickej cirkvi na Slovensku.

Možno viac skromnosti, ale aj presvedčivosti a objektivity by prospelo týmto oslavám.

v Detve, 3.9.2018

Július Feješ, predseda Klubu komunistov Slovenska – OZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *