utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Komentár námestníka ministra zahraničných vecí RF S. A. Riabkova k protiruským útokom v USA v súvislosti so Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu.

Vo Washingtone si nenašli lepšiu chvíľu ako je 8. december, 30. výročie podpisu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, na vystúpenie s hrozbami na adresu svojho partnera v zmluve, ktorá sa stala jednou zo základných kameňov procesu obmedzenia a zníženia jadrového zbrojenia. Práve takto možno hodnotiť informáciu zverejnenú v internetovom vydaní týždenníka „Politico“, ktorý je blízky administrácii USA, o úmysle zaviesť dodatočné sankcie proti Rusku pod zámienkou, že údajne porušilo Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu. Pričom sa „naznačuje“ priame odvolani e na Bie ly dom.

 

Američania nám už dávno vyčítajú, že údajne prekračujeme rámec Zmluvy, ktorá zakazuje rozmiestňovanie pozemných rakiet s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Ale je tu zaujímavá zákonitosť: rovnako, ako v prípade známeho tvrdenia o „ruskom zasahovaní do amerických volieb“, nijaké reálne dôkazy sa neuvádzajú. Jediné, čo nedávno uviedli, je index jednej našej raketovej strely, ktorej dosah je zjavne menší ako uvádzaná vzdialenosť. Mimochodom, v USA to mohli krásne vidieť zo svojich sputnikov pri jej polygónovom testovaní.

 

Inak povedané, tieto obvinenia sú neopodstatnené. Nepotvrdzujú ich ani technické charakteristiky spúšťacieho zariadenia, ktoré údajne nezodpovedá Zmluve, ani údaje letovej telemetrie. Nepotvrdzuje ich nič. A je to pochopiteľné: pretože nič také jednoducho neexistuje.

 

USA sa zatiaľ bránia voči našim námietkam tým, ako sa oni vyrovnávajú so svojimi povinnosťami vyplývajúcimi zo Zmluvy. Veď, napríklad, na americkej základni protiraketovej obrany „Deveselu“ v Rumunsku sú na očiach verejnosti spúšťacie zariadenia, ktoré sú podľa svojich parametrov schopné spúšťať nielen prepadové rakety, ale aj strelu s plochou dráhou letu „Tomahawk“. V roku 2018 takéto isté zariadenia Pentagon plánuje rozmiestniť v Poľsku, hoci ich rozmiestnenie v podstate Zmluve o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu prot ireč&ia cute;.

 

Ba čo viac, v ostatnom čase Američania otvorene vyhlasujú svoj úmysel pristúpiť k vývoju okrídlených rakiet s plochou dráhou letu so zakázaným dosahom. Takže protiruská propagandistická kampaň v kontexte Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu čoraz väčšmi vyzerá ako snaha zvaliť vinu na druhého. Jej zintenzívnenie môže byť príznakom toho, že vo Washingtone plánujú od predmetnej zmluvy odstúpiť, tak, ako svojho času odstúpili od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany. Hľadajú zámienku a usilujú sa ju vytvoriť vlastnými v&yacut e;myslam i.

Už neraz sme upozorňovali a znova upozorňujeme na to, že rozpad Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu by bol ťažkým úderom režimu kontroly zbrojenia a nerozširovania jadrových zbraní. USA musia chápať, aká zodpovednosť na nich padne.

Pokiaľ ide o nás, my Zmluvu plne podporujeme, vždy sme ju dôsledne plnili a sme na to pripravení aj v budúcnosti. Ak sa jej však druhá strana prestane pridržiavať, budeme nútení, ako už uviedol prezident Ruskej federácie V. V. Putin, recipročne reagovať.

Ich aktuálne pokusy zastrašovať nás sankciami považujeme za smiešne. Jediným dôsledkom ich očakávaného rozšírenia v kontexte rozpadu Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu môže byť krach zasadnutia Osobitnej kontrolnej komisie Zmluvy, ktoré USA priamo navrhli. Je už načase, aby si americkí politici a diplomati uvedomili, že ekonomický a vojenský nátlak na Rusko neplatí. Mali by sa konečne vzdať svojich iluzórnych predstáv, aby sme zbytočne nemárnili čas a začali sa venovať zlepšovaniu vzťahov, ktoré sa, vinou americkej strany, v ostatných rokoch ocitli v st ave hlbo kej krízy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *