utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Komentár Informačného a tlačového odboru v súvislosti s 30. výročím podpísania Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu

  1. decembra uplynulo tridsať rokov od podpísania Zmluvy medzi Zväzom sovietskych socialistických republík a Spojenými štátmi americkými o likvidácii ich rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

Táto udalosť sa stala dôležitým medzníkom v procese upúšťania od stereotypov studenej vojny. Uzavretie Zmluvy zohralo podstatnú úlohu v upevňovaní európskej a globálnej bezpečnosti a stability, pretože vďaka nemu boli zlikvidované dve triedy raketových jadrových zbraní. Urobil sa dôležitý krok v jadrovom odzbrojovaní.

Zároveň s ľútosťou konštatujeme, že sa nepodarilo realizovať iniciatívu na univerzalizáciu platnosti  Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, s ktorou Rusko vystúpilo v roku 2007. Uvedeným spôsobom by sa dalo zabrániť narastaniu problémov a negatívnym tendenciám spojených so šírením raketových zbraní.

Celé tri desaťročia je Ruská federácia striktným zástancom Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu a dôsledne ju dodržiava. Takýto prístup požadujeme aj od Spojených štátov, ktoré si dosť voľne vykladajú podstatu svojich zmluvných záväzkov v prípade, že im prekážajú v budovaní zbrojných systémov, ktoré sú pre nich dôležité, a súčasne voči nám neustále vznášajú nepodložené obvinenia z porušovania Zmluvy.

Opätovne zdôrazňujeme, že budeme dodržiavať všetky podmienky Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu dovtedy, kým ich dodržiavajú aj naši partneri. Sme pripravení na odpolitizovaný, odborný dialóg so Spojenými štátmi o problémoch, ktoré sa nahromadili okolo Zmluvy, ale nepodvolíme sa pokusom diskutovať s nami ultimatívnym jazykom, vyvíjať na Rusko vojensko-politické a sankčné tlaky, ktoré sa tak horlivo zastrája uplatniť Washington. Vychádzame z dôležitosti našej spoločnej ruskej i americkej snahy o udržanie životaschopnosti Zmluvy.

Embassy RF press service < 11. decembra 2017
Tlačová správa
Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie  v Slovenskej republike

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *