utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Komentár Informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s vyhostením ruského vedca D. V. Karnauchova z Poľska

Dňa 11. októbra bol na podnet poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť (ABW, tajná služba) z Poľska vyhostený profesor Novosibirskej štátnej technickej univerzity D. V. Karnauchov. Tento ruský historik od roku 2013 žil v Poľsku, venoval sa vede, prednášal na viacerých poľských vysokých školách a na základe zmluvy spolupracoval s Ruským ústavom strategických štúdií (RISI).

D. V. Karnauchova obviňujú z činnosti „s prvkami hybridnej vojny“, smerujúcej proti poľským záujmom a „v prospech nepriateľského štátu“, z udržovania kontaktov s ruskými výzvednými službami, z organizovania a šírenia proruskej propagandy a pod. Z materiálov, ktoré ABW zhromaždila, dospela k záveru, že prítomnosť ruského občana v krajine ohrozuje národné záujmy, preto úrady pristúpili k jeho vyhosteniu.

 

V zvláštnom komentári, ktorý uverejnil Ruský ústav strategických štúdií, sa s ľútosťou konštatuje, že poľský demarš je ďalším prvkom protiruskej kampane zo strany Západu a triviálnou provokáciou Ruska. Zdôrazňuje sa., že všetka celá činnosť D. V. Karnauchova bola zameraná na normalizáciu vzťahov medzi Ruskom a Poľskom. RISI považuje všetky obvinenia na jeho adresu za absurdné a nazdáva sa, že Varšava spustila „hon na čarodejnice“.

Tento poľskými úradmi nafúknutý škandál, vychádzajúci zo špionománie a obsahujúci klasický balík obvinení nepodložených dôkazmi, podľa nás svedčí o tom, že oficiálna Varšava nemá v úmysle prestať s umelým roznecovaním napätia vo vzťahoch s Ruskom. Snaha vo všetkom hľadať ruské „hybridné útoky“ a podvratnú činnosť je celkom v súlade s protiruským kurzom dnešného poľského vedenia. Vo Varšave si však musia uvedomiť, že tieto kroky nenecháme bez odvety.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *