utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Komentár hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruska M. V. Zacharovovej v súvislosti s neudelením amerických víz členom ruskej vojenskej delegácie

Americké úrady opäť znemožnili účasť zástupcov Ruska na podujatiach, ktoré sa konajú v sídle Organizácie spojených národov. Tento krát nedovolili načas pricestovať do New Yorku delegácii Ministerstva obrany Ruska, ktorá sa mala zúčastniť zasadnutia Prvého výboru Valného zhromaždenia OSN. Deň pred odletom a dokonca ani v deň odletu členovia delegácie nemali vstupné víza, hoci potrebné doklady boli zaslané na americké veľvyslanectvo už v septembri.

Smutná pravidelnosť takýchto zlyhaní budí dojem, že k nim nedochádza náhodou. Napriek tomu, že USA sa pri vzniku OSN zaviazali, že budú na svojom území zabezpečovať nerušenú činnosť tak samotnej Organizácie, ako aj delegácií štátov, ktoré sú jej členmi, plnenie tohto záväzku neustále (a vždy negatívne) ovplyvňujú konjunktúrne záujmy Washingtonu. Aj teraz to vyzerá tak, že sa jednoducho rozhodli nepripustiť účasť ruských expertov na brífingu, ktorý sa konal 12. októbra na platforme OSN. Témou brífingu bolo ohrozenie strategickej stability, ktoré so sebou nesie budovanie amerického globálneho systému protiraketovej obrany absolútne sa nevyznačujúceho obranným charakterom. Oznámenie o tom, že víza sú pripravené, dostali členovia delegácie až 13. októbra, čo vyzerá len ako trápny pokus o zamaskovanie falošnej hry.

Pravidelné snahy USA o využitie vízových pák na znemožnenie našej normálnej činnosti v OSN vyvolávajú odôvodnené pobúrenie. Takéto kroky len komplikujú beztak zložité pozadie rusko-amerických vzťahov.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *