utorok , 2 marec 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Hlavné citácie Vladimíra Putina z plenárneho zasadnutia Valdajského medzinárodného diskusného klubu

Jeden z prejavov hrdinstva – obrana civilizácie proti pliage

Hlavné citácie Vladimíra Putina z plenárneho zasadnutia Valdajského  medzinárodného diskusného klubu

Prezident Ruska Vladimir Putin sa vo štvrtok, 18. októbra stretáva s členmi Valdajského klubu. Účastníci plenárneho zasadnutia posúdia s hlavou štátu smerovanie rozvoja Ruska a sveta za posledných 15. rokov – to je aj trvanie existencie klubu Valdaj. Portál denníka Izvestija sleduje prezidentov prejav online a zdieľa kľúčové citácie.

O tragédii v Kerči

„Taktiež, zo všeobecného pohľadu, je to paradoxne výsledok globalizácie. V sociálnych sieťach, na internete vidíme, že sa tam zrodili ucelené komunity [deštruktívne]. Všetko sa začalo známymi tragickými udalosťami v USA. Mladí ľudia s nestabilnou psychikou si vymýšľajú akýchsi falošných hrdinov, čo znamená, že my všetci, nielen v Rusku, ale celosvetove, zle reagujeme na meniace sa podmienky vo svete. To znamená, že pre mladých ľudí nevytvárame vyžadovaný, zaujímavý a užitočný kontent. Oni sa chopili tejto náhrady hrdinstva. To vedie k tragédiám tohto druhu (…) Ale hrdinstvo má miesto v našom živote. A jedným z jeho prejavov je obrana civilizácie proti pliage, jednou z ktorých je terorizmus. “

O boji proti terorizmu po Beslanu

„Či sme dosiahli výsledky, ktoré sme chceli dosiahnuť? Počnúc tými smutnými, tragickými udalosťami, ktorých svedkami a účastníkmi ktorých sme boli v polovici deväťdesiatych rokov – na začiatku dvoch tisícich. Áno, samozrejme. Pripomeňme si, veľmi rýchlo zabúdame na zlé. Isteže, chceme myslieť len na dobré.

V tom čase na území Ruska popravde vyčíňala občianska vojna. Nebola globálnej, celonárodnej povahy, ale bol to priamy stret, priama vojna.

S využitím letectva, ťažkej vojenskej techniky atď. S veľkým počtom zločineckých gangov na území našej krajiny, ktoré sa podstatne doplňovali bojovníkmi z teroristických organizácií. “

O boji proti terorizmu

„Účinne odolávať terorizmu, hovoril som o tom viackrát, a to aj na jubilejnom zasadnutí v New Yorku, sa dá len spoločne, zjednotením úsilí. Bohužiaľ, v plnom zmysle slova sa nám zatiaľ nedarí dosiahnuť takú súčinnosť. Existujú niektoré prvky spolupráce, ale nestačia (…) Celkove sme doteraz náležite nezjednotili naše úsilie, je možné tak urobiť na základe dobre známych noriem medzinárodného práva a príslušných rozhodnutí OSN“.

O dôležitosti sporov

„Tam, kde existuje len jediný takzvaný správny názor, nie je priestor na diskusiu. Pravda sa však rodí najmä pri porovnávaní rôznych stanovísk k tomu resp. inému javu“.

O geopolitickom napätí

„Dovolím si „bradatý“ vtip:

– Ako vypínaš?

– Ja sa nezaťažujem.

To isté platí pre napätie v medzinárodných záležitostiach. Nikoho nezaťažujeme, nevytvárame žiadne problémy. To predsa nás obviňujú z čohosi, a to s vysokou mierou pravdepodobnosti: urobili sme to a to,  niekde sme tak a tak zasiahli … A nikto nepovažuje za nutné predložiť nejaké dôkazy. (…) Už som opakovane hovoril – je to výsledok vnútropolitického boja v západnom svete. Niekomu sa zazdalo, že veľmi vhodným nástrojom (…) je rozohrávanie protiruskej karty. To je škodlivé pre všetkých“.

O operáciách v Sýrii

„Na tomto území sme zasadili obrovský úder teroristom, veľké množstvo ich bolo zničených, niektorí z nich sa vzdali tejto činnosti, jednoducho zložili zbrane, rozčarovali sa z princípov, ktoré považovali za správne. (…) Po druhé, nie menej dôležité, zachovali sme sýrsku štátnosť a v tomto zmysle stabilizovali situáciu v regióne“.

O záväzkoch Turecka v Idlib

„Zatiaľ nesplnili, ale usilovne pracujú. Vidíme to. [V Idlib] nie je všetko tak jednoduché, naopak – všetko je zložité. Zatiaľ neboli všetky ťažké zbrane odsunuté, nie všetci príslušníci militantných teroristických organizácií ISIL a Jabhat an-Nusra (obidve sú v Ruskej federácii zakázané) odišli, ale tureckí partneri robia všetko možné pre splnenie svojich záväzkov“.

A znova o Donaldovi Trumpovi

„Podľa môjho názoru súčasný prezident (USA) predsa len má žičlivý postoj k stabilizácii a urovnaniu rusko-amerických vzťahov. Nuž, uvidíme, ako bude ďalej, v každom prípade sme každú chvíľu k tomu pripravení (…).

Boli naše stretnutia s Trumpom škodlivé alebo užitočné? Skôr si myslím, že napriek pokusu diskreditovať tieto stretnutia boli viac pozitívnejšie, ako negatívne.

Vidíme, čo sa tam deje. Je lepšie komunikovať a vzájomne kontaktovať než, prepáčte mi mauvais ton, štekať na seba a škriepiť sa donekonečna“.

O vedúcom postavení vo výrobe hypersonických zbraní

„Je nesporné, a je to zjavný fakt, a odborníci to chápu a uvedomujú si, že sme predbehli všetkých našich takpovediac partnerov a konkurentov v tejto oblasti. Nikto zatiaľ nemá takú precíznu hypersonickú zbraň. Niektorí plánujú otestovať ju za jeden a pol – dva roky, a my ju už máme vo výzbroji armády. Je to vysoko technologická moderná zbraň, v tomto zmysle sme si istí“.

O „jaskynnom“ nacionalizme

„Tejto téme by sme mali vždy venovať zvýšený záujem – našej národnej identite. To je to, čo nás robí tým, kým sme. Je to naša kultúra, naša história. Na území Ruskej federácie žije 160. etník. Prečo by sme sa mali rozplynúť? Ceníme si to. Musíme posilňovať svoju identitu. (…).

A ak budeme vytŕčať dopredu „jaskynný“ nacionalizmus, hádzať blato na predstaviteľov iných etnických skupín, zničíme krajinu, o čo nemá záujem ruský národ .

A ja chcem, aby sa Rusko zachovalo, a to aj v záujme ruského národa. V tomto zmysle som aj povedal, že som tým najsprávnejším, som aj ja tým pravým nacionalistom. Ale to nie je „jaskynný“ nacionalizmus, hlúpy a nasprostastý, ktorý smeruje náš štát k zrúteniu – v tom je ten rozdiel“.

 

O potenciálnych agresoroch

„V našej koncepcii neplánujeme použiť jadrové zbrane na preventívny útok. Našou koncepciou je odpoveď na cudzí útok. Tým, čo sa v tom vyznajú, netreba hovoriť, čo to znamená, pre nezasvätených ešte raz vysvetlím: to znamená, že sme pripravení a použijeme jadrové zbrane iba vtedy, keď sa presvedčíme, že niekto, nejaký potenciálny agresor, útočí na Rusko, na naše územie.“.

Agresor musí vedieť, že nevyhnutne bude nasledovať odveta, že bude zničený. My sa ako obete agresie, ako mučeníci, dostaneme do raja, a oni jednoducho skapú, pretože ani nestihnú oľutovať svoje hriechy.

O zodpovednosti za spoluobčanov

„Ak si sa podujal na nejakú prácu, treba si dopredu uvedomiť, s čím je spojená. A ak si sa už do toho pustil, musíš konať svedomito, nie ledabolo, nie nezodpovedne. Treba posúdiť všetky riziká a konať. Ale potom už neslobodno pomýšľať na vlastné prežitie. To je veľmi dôležité, najmä pre ľudí, ktorí nesú bremeno zodpovednosti za ostatných, za milióny spoluobčanov.“

O najlepších metódach riadenia

„[Strach] — je zlý spôsob riadenia, lebo je veľmi nespoľahlivý.

Najlepší spôsob riadenia spočíva v tom, že treba vychádzať z kontaktu so spoločnosťou – dáva to istotu aj motiváciu, pozitívnu, kladnú motiváciu.

Sú potrební ľudia, s ktorými si v spojení, s ktorými komunikuješ, treba, aby išlo o spoločnú prácu. Neslobodno pripustiť, aby sa tí, čo rozhodujú, separovali od tých, čo majú niečo realizovať. Všetci musia byť spolurealizátormi“.

O iniciátoroch sankcií a obchodných vojen

„Prečo hovorím o tom, že počasie je premenlivé a vietor raz prestane? Ide o to, že tí, čo tento vietor spôsobujú, musia sami znášať jeho nepriaznivé dôsledky (…). Myslím si, že netreba okamžite reagovať na niektoré veci, ktoré môžu nejako vyhrotiť situáciu, ale je nepochybné, že treba vždy reagovať na ochranu svojich záujmov. Toto aj robíme, tak Čína [proti obchodnej vojne], ako aj Rusko [proti sankciám]».

O mierovej zmluve s Japonskom

„Povedal som [premiérovi Šinzóvi Abemu], že ak teraz podpíšeme mierovú zmluvu bez toho, aby sme vyriešili spornú otázku okolo [Kurilských] ostrovov, neznamená to, že ju nebudeme riešiť v budúcnosti, že ju vyhodíme na smetisko dejín a pôjdeme ďalej, akoby sa nechumelilo. (…) On má na to svoj názor. Keď sme spolu išli na juniorský turnaj v džude (počas samitu – pozn. Izvestija), tak sme už v neformálnej atmosfére pokračovali v tejto debate, a on povedal, že pre Japonsko je takéto riešenie neprijateľné, že najprv musíme zásadne vyriešiť územné otázky a až potom hovoriť o mierovej zmluve. Áno, dá sa to urobiť aj tak, ale veď takto už 70 rokov prešľapujeme na jednom mieste.“

O konkurencieschopnosti výrobcov RF

„Musíme byť schopní čeliť konkurencii. Nеdá sa donekonečna stavať na tom, že sa budeme utískať, hlava-nehlava brať a nemeniť, vytvárať výnimočné podmienky na vnútornom trhu [v atmosfére sankcií]. Lebo ak to urobíme, v konečnom dôsledku sa vaša kvalita bude zhoršovať. To sa týka nielen syra, ale úplne všetkých poľnohospodárskych výrobkov, a nielen poľnohospodárskych.“

Čo sa týka syra, sankcií a ich následkov v prípade, ak budú zrušené: po prvé zatiaľ nebadáme, že by sa ich chystali zrušiť, takže môžete pokojne spávať. A po druhé, čím dlhšie to trvá, tým menej šancí na návrat majú tí, čo odišli z nášho trhu.

O vplyve na Irán v Sýrii

„To nie je náš problém, aby sme prehovárali Irán na odchod z územia Sýrie. Tak Sýria, ako aj Irán sú suverénne štáty, len od nich záleží, ako si budú budovať vzájomné vzťahy. (…) My zastávame stanovisko, že po vyriešení celého radu podobných otázok a teda aj po definitívnom víťazstve nad teroristami by mali všetky cudzie vojská z územia Sýrskej arabskej republiky odísť“.

O situácii na Kórejskom polostrove

„Celkove sa situácia na Kórejskom polostrove vyvíja pozitívne. Všetci vidíme, že vojna už bola na spadnutie, zatiaľ čo teraz je už na obzore mier. Mali sme možnosť počuť, že sa pripravuje stretnutie medzi prezidentom Trumpom a Kim Čong-unom. Dúfam, že k nemu naozaj dôjde. (…)
Akú pozitívnu úlohu by mohlo zohrať Rusko v tomto? Pozitívna úloha Ruska by mohla spočívať v tom, že by sme mohli realizovať tie trojstranné plány, o ktorých sme už veľakrát hovorili: prepojenie železnice Južná Kórea – Severná [Kórea] – Rusko, energetické mosty, potrubné trasy z Ruska cez Severnú Kóreu a Južnú vrátane plynovodov, určité spoločné podniky.“

O vražde novinára Džamála Chášakdžího

„Pokiaľ je mi známe, zmiznutý novinár, o ktorom hovoríte, žil v Spojených štátoch. Nie v Rusku, ale v USA, a v tomto zmysle prirodzene USA nesú istú zodpovednosť za to, čo sa s ním stalo. Je to pochopiteľné, pretože si za krajinu svojho azylu zvolil práve Spojené štáty. (…) Čo sa tam reálne odohralo, nevieme. Z tohto dôvodu načo by sme podnikali nejaké kroky zamerané na zhoršenie našich vzťahov (so Saudskou Arábiou, ktorú obviňujú z účasti na vražde novinára, pozn. Izvestija), ak nevieme dobre, čo sa deje. Ale ak niekto vie a myslí si, že došlo k vražde, tak dúfam, že budú predložené nejaké dôkazy.“

O eliminovaní dolára

„Rusko pôjde cestou depolarizácie ekonomiky, nie však za účelom podkopania uvedenej meny, ale kvôli vlastnej bezpečnosti. (…) Volatilita národných mien na rozvojových trhoch je veľmi veľká – tento proces je nevyhnutný, ale vytvárajú sa isté nástroje, ktoré túto volatilitu zmenšujú. V rámci BRICS bol napríklad vytvorený fond na podporu národných mien, bola založená spoločná banka. (…) Nebudem zachádzať do podrobností, ale s niektorými krajinami už máme určitý inštrumentár, ako postupovať, aby sme sa vyhli týmto rizikám.“

O genetických výskumoch USA v Gruzínsku

„Nebudem hodnotiť, nakoľko sú tie informácie vierohodné… Takýto výskum, ak naozaj prebieha, je veľmi nebezpečný a súvisí s najnovšími úspechmi na poli genetiky. O čo ide? O to, že sa hľadajú také prostriedky, ktoré môžu selektívne ovplyvňovať človeka v závislosti od jeho príslušnosti k určitému etniku.“

O dôchodkovej reforme

„Vláda realizuje rad potrebných, nepríjemných ale nevyhnutných opatrení spojených s dôchodkovou legislatívou, so zmenou dôchodkového veku. Vo všetkých štátoch je to rovnaké. Komu by sa to páčilo? Veľmi dobre chápem tých, čo sú nespokojní. Ale ak nezmeníme dôchodkovú legislatívu dnes, v každom prípade ju bude treba zmeniť zajtra alebo pozajtra.“

Viete, v čom však spočíva špecifikum Ruska? Naši ľudia sú múdri. Nepáči sa im to, ale každý normálny človek chápe, že štát k tomuto kroku pristúpiť musí.

O kľúčovom míľniku problémov Blízkeho Východu

„V jadre všetkých problémov Blízkeho Východu hrá kľúčovú úlohu faktor palestínsko-izraelského urovnania. Nech pozeráme na Blízky Východ z ktorejkoľvek strany, v konečnom dôsledku vždy dospejeme k tomuto. Preto treba urobiť všetko pre to, aby bol tento problém rozuzlený, aby boli priame kontakty medzi Izraelom a Palestínou, aby sa obnovili mnohostranné snahy o vyriešenie tejto celé desaťročia trvajúcej krízy.“

O vzťahu k Rusku

„Môj predchádzajúci život a práca boli viac-menej spojené so zahraničným pôsobením. Takmer 20 rokov som pracoval v spravodajských službách. Preto som Rusko samozrejme nepoznal až tak dobre. Keď som prišiel do Moskvy a začal pracovať na federálnej úrovni, uvidel som, aká je to hlboká a mohutná krajina, (…) na vlastné oči som sa presvedčil o sile a múdrosti ruského ľudu. A v tejto súvislosti bez zveličovania hovorím, že moja láska k Rusku mnohonásobne vzrástla.“

https://news.mail.ru/politics/35094373/?from=newsapp

Zdroj: https://slovakia.mid.ru/web/svk/-/hlavne-citacie-vladimira-putina-z-plenarneho-zasadnutia-valdajskeho-medzinarodneho-diskusneho-klubu?inheritRedirect=true&redirect=%2Fweb%2Fsvk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *