streda , 27 január 2021
A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

Hľadá sa Socialistický front.


Po vyhlásení zo začiatku roku 2017, že v liptovskej obci Valaská Dubová došlo k podpísaniu dohody o vzniku „Socialistického frontu“, mnohí komunisti i sympatizanti si mysleli, že konečne sa v komunistickom hnutí na Slovensku blýska na lepšie časy. Dohodu podpísali predsedovia strán KSS – Jozef Hrdlička, VZDOR-SP – Stanislav Pirošík a občianskeho združenia Front ľavicovej mládeže – Artur Bekmatov. Tu je potrebné povedať, že v októbri 2015 (pred parlamentnými voľbami 2016) pozval Klub komunistov Slovenska-občianske združenie predstaviteľov strán a hnutí hlásiacich sa ku komunistickej ľavici na spoločné stretnutie, na ktorom by sme prerokovali otázku zjednotenia týchto strán do volieb 2016. Zjednotili by sa sily, ušetrilo by sa zbytočné platenie volebnej zábezpeky (17 tis. Euro) viacerými subjektmi a zvýšila by sa možnosť uspieť vo voľbách. Táto naša snaha (aj keď sme vyhlásili, že nikto z KKS-OZ nechce kandidovať) vyšla naprázdno, pretože dva hlavné subjekty KSS a VZDOR-SP dosť nekompromisne tento náš návrh odmietli s tým, že idú do volieb samostatne. Toto nám oznámili písomne a stretnutia sa nezúčastnili.

Po totálnom fiasku v parlamentných voľbách v r. 2016, došlo k spomínanému stretnutiu a vytvoreniu „Socialistického frontu“. Podozrivé bolo, že iniciatíva vyšla z KSS, kde na rokovaní ÚV KSS dňa 5.11.2016 bolo Predsedníctvu ÚV KSS uložené organizačne prevziať na seba úlohu zjednocovania ľavicových politických prúdov na Slovensku a bola vytvorená pracovná skupina s poverením komunikácie s „vybranými politickými subjektmi“. To znamená, že KSS vyberie politické subjekty, s ktorými bude rokovať. Prečo tieto dva nie je mi doteraz známe a ani kritériá pre ich výber.

Keď sa iniciatívy chytá súčasné vedenie KSS, tak to smrdí špekuláciami, intrigami, podrazmi a vypočítavosťou. Vyjasnilo sa mi, keď som si prečítal podmienky pre prijatie ďalších subjektov, to sú organizácie, ktoré súhlasia s „Dohodou o akčnej jednote“ a hlavne s podmienkami pre prijatie, kde je úplne jednoznačne napísané, že prijatie nových členov „Socialistického frontu“ je možné len so súhlasom všetkých členov. Samotný dokument je úplne všeobecný, politicky neutrálny, nekomunistický a nič nehovoriaci. Ale z obsahu tohto dokumentu je jasné, že hlavný zmysel vytvorenia „Socialistického frontu“ je zapchať ústa mladým členom strany VZDOR-SP, Frontu ľavicovej mládeže a nepustiť medzi seba niekoho ďalšieho, kto by prípadnou kritikou túto dojemnú jednotu mohol narúšať. Podpisom dohody sa mladí komunisti dostali do podriadenosti a závislosti od vedenia KSS. Od vzniku „Socialistického frontu“ sa pod týmto názvom neuskutočnila ani jedna akcia – všetci jeho členovia robili akcie samostatne. Tento názov sa už ani nikde nespomenul. Eurovoľby nasadili tomuto zoskupeniu krivé zrkadlo a opäť sa ukázalo, že bez poctivej politickej práce, bez kvalitného komunistického programu a bez skutočnej jednoty (nie na papieri), sa pozitívne výsledky nemôžu dostaviť.

„Socialistický front“ sa začal aj formálne rozpadať, keď po vzniku strany Socialisti.sk Eduarda Chmelára sa Artur Bekmatov stal jej podpredsedom. Len pre zaujímavosť, po oznámení E. Chmelára, že chce založiť hnutie „Socialisti“ zareagovalo Predsedníctvo ÚV KSS veľmi rýchlo a 19.7.2019 dalo vyhlásenie k tomuto kroku E. Chmelára, v ktorom mu ponúka spoluprácu, hoci ešte neboli známe programové ciele a nie je tajomstvom, že E. Chmelár je antikomunista. Ale od strany, ktorá nemá komunistický program, ktorá prakticky prešla na pozície sociálnej demokracie a komunistický ostal len jej názov, možno čakať všetko.

Vedenie KSS však deklarovalo jasný zámer ísť do parlamentných volieb 2020. Okresy i základné organizácie pripravovali podklady pre účasť podľa novelizovaného volebného zákona, ktorý zvýšil administratívnu náročnosť v tejto prípravnej fáze. Mobilizáciou a prakticky začatím predvolebnej kampane malo byť protestné zhromaždenie k 30. výročiu novembrového prevratu, ktoré sa uskutočnilo 17. novembra 2019 v Banskej Bystrici. Celkom slušná a dobre pripravená akcia (možno trochu pridlhá), za účasti komunistov a sympatizantov z celého Slovenska. Akcie sa aktívne zúčastnili aj členovia strany VZDOR-SP na čele s podpredsedom Stanom Pirošíkom (ozaj kde bol predseda a Jágrikovci?), ktorý bol aj jedným z vystupujúcich. Na záver prišiel zlatý klinec programu v podobe vystúpenia predsedu KSS Jozefa Hrdličku. Ten, ako sa to v posledných rokoch naučil, mohutným hlasom ziapal (ináč to vyjadriť neviem) plamenné výzvy pre účasť komunistov i všetkých ľudí nespokojných so súčasným kapitalizmom v parlamentných voľbách 2020 pod značkou KSS. Účastníci tejto protestnej akcie dali jasne najavo svoje odhodlanie pracovať pre úspech KSS v týchto voľbách.

O niekoľko dní sa šokovaní účastníci, ale i ďalší komunisti a sympatizanti dozvedeli, že Komunistická strana Slovenska do parlamentných volieb nejde. Ešte väčšie bolo prekvapenie, že členovia strany VZDOR-SP sa objavili na kandidátke strany Socialisti.sk. A odrazu bolo po socialistickom fronte. To, čo sa stalo, odchod Frontu ľavicovej mládeže a strany VZDOR-SP ku E. Chmelárovi, svedčí aj o tom, aké pevné a súdružské vzťahy medzi nimi boli. Čudujem sa hlavne politickým kotrmelcom vzdorákov – najskôr tvrdé odmietnutie akejkoľvek spolupráce s KSS (je to minulosť, pre nás uzavretá kapitola, s KSS nikdy viac), potom vstup do „Socialistického frontu“ a nakoniec (uvidíme či naozaj nakoniec) nástup na kandidátku antikomunistu Chmelára.

KSS vydala vyhlásenie k neúčasti strany v parlamentných voľbách 2020, ktoré je falošné, neúprimné, vyhýbavé a zavádzajúce, ako je celé vedenie KSS. Vyhovárať sa na volebnú zábezpeku a jej výšku (17 tis. Eur) a nemožnosť získať túto čiastku – to 17. novembra na protestnej akcii vedenie strany nevedelo? Navyše volebná zábezpeka bola schválená v parlamente v čase, keď KSS bola parlamentnou stranou a hlasoval za ňu aj vtedajší poslanec Jozef Hrdlička i ostatní poslanci za KSS. Nehlasovali ako komunisti, ale vypočítaví prospechári, pretože si mysleli, že budú v parlamente sedieť večne a zablokujú účasti vo voľbách konkurencii – ďalším stranám komunistickej ľavice a hlavne vtedajšiemu najväčšiemu nepriateľovi, strane ÚSVIT. Vedenie KSS v spomínanom vyhlásení nenašlo ani toľko slušnosti, aby sa ospravedlnilo členom strany a sympatizantom i verejnosti za svoje totálne a neodpustiteľné zlyhanie. K elementárnej politickej kultúre patrí i povinnosť odstúpiť, čo malo byť už dávno pred týmito udalosťami. „Ideme ďalej“, hovorí sa vo vyhlásení – kde ďalej? Asi až do úplnej likvidácie KSS, k čomu už zásluhou tohto vedenia na čele s predsedom veľa nechýba.

Členovia vedenia Komunistickej strany Slovenska, ak chcete strane naozaj pomôcť, tak odstúpte!

V Detve, 12.12.2019

Július Feješ, predseda Klubu komunistov Slovenska – OZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *